Léčba

Tuberkulóza je onemocnění způsobené mykobakterií (mycobacterium tuberculosi), nazývanou podle svého objevitele Kochův bacil. Léčba je proto tvořena antibiotiky působícími proti této bakterii. Tato antibiotika se nazývají antituberkulotika a kombinuje se jich vždy několik. Účelem těchto kombinací je zabránění vzniku odolnosti proti léku.

Nejlepším předpokladem pro úspěšné vyléčení je včasná diagnóza. Lékař diagnózu stanoví na základě rentgenových snímků hrudníku, kožních testů a analýzy slin.

Léčba tuberkulózy je rozdělena do několika stádií a odvíjí se od celkového stavu pacienta. Závisí i na případných doprovodných onemocněních. Dle stavu pacienta se zvolí nejvhodnější antibiotika a léčba může začít. Léčba zpravidla spočívá v několikatýdenní intenzivní léčbě, po které následuje opět několikatýdenní tzv. pokračovací terapie.

Léčba tuberkulózy je dlouhodobá záležitost. Konkrétní doba léčby je závislá na rozsahu nemoci u pacienta. Ale platí, že k úplnému vyléčení je třeba minimálně šesti až devíti měsíců léčby. Cílem léčby je zbavit nemocného co největšího množství bakterií.

Tuberkulóza patří mezi vyléčitelná onemocnění. Úspěšnost léčby spočívá v především v jejím bezpodmínečném dodržování a v řízení se pokyny lékařů. Neléčená tuberkulóza může skončit až smrtí. A pozor prodělání tuberkulózy neznamená, že budete vůči tomuto onemocnění do budoucna imunní.