Charakteristika a průběh nemoci

Tuberkulóza je infekční nemoc, přenáší se tedy stykem s nakaženým člověkem. Je to onemocnění nejčastěji zasahující naše plíce, ledviny nebo také mozkové obaly a dokonce i kosti. V podstatě ale může napadnout kteroukoliv část lidského těla.

Tuberkulóza, zkráceně TBC, se hovorově označuje jako souchotě. Tato nemoc se běžně projevuje v podobě tuberkulózních uzlin v postižených tkáních. Doprovodné projevy TBC se liší podle formy tohoto onemocnění.

Nejčastější formou TBC je tuberkulóza plic. Projevuje se jako zánět plicní tkáně. Postižené tkáně podléhají rozpadu a na jejich místech se tvoří dutiny.

Nemoc je spojena s celkovým vyčerpáním organismu, které je způsobeno zduřením lymfatických uzlin, horečkou a dráždivým nutkavým kašlem, kterým může být vykašlávána i krev. Právě vykašlávaná krev je velmi nebezpečná, vykašlává se v ní totiž významné množství bakterií, což výrazně zvyšuje riziko další infekce. V průběhu onemocnění dochází také k poklesu tělesné hmotnosti.

U ostatních forem tuberkulózy jsou projevy podmíněny konkrétním postižením. Některé formy TBC mohou způsobit zánět mozkových blan, ledvin nebo kostí. Po plicní tuberkulóze, která tvoří 80% případů, je druhou nejčastější formou tuberkulóza periferních uzlin.

Tuberkulóza byla ve vyspělých zemích díky očkování, hygieně a účinným antibiotikům úspěšně potlačena na minimum. Velké problémy ale působí v rozvojových zemích. Tuberkulóza drží celosvětově druhou příčku mezi úmrtími na infekční nemoci (hned po HIV). Bohužel v poslední době můžeme sledovat prudký narůst tohoto onemocnění nejen v rozvojových, ale i ve vyspělých zemích. Je to způsobeno převážně výskytem nových kmenů bakterií, které jsou odolné vůči dosud používaným lékům. Bohužel pro nás, tuberkulózní bacil může v těle přežívat i mnoho let než se projeví.